Skip to content
Omroep Het Hogeland
Omroep Het Hogeland

  • Nieuws
  • Het Hogeland kiest
  • Agenda
  • Wad ’n Land!
  • Podcast&meer
  • Radio
  • TV
  • Over ons
    • Over ons
    • Redactie
    • PBO
    • AVG
    • Disclaimer
    • Klachtenprocedure
    • Contact
Omroep Het Hogeland
Omroep Het Hogeland

Het gebied in de Emmapolder waarvoor het voorkeursrecht geldt © Rijksoverheid

Statenfractie wil opheldering over voorkeursrecht op grond in de Eemshaven

8 augustus 2026

De provinciale Partij voor de Dieren wil weten of het voorkeursrecht dat het Rijk heeft opgelegd op grond in de Eemshaven gevolgen heeft voor de ambities van Groningen op het gebied van groene energie.

De statenfractie wil dat Gedeputeerde Staten (GS) van Groningen daar opheldering over geeft.

In juni legde het Rijk een claim op landbouwgrond rond de Eemshaven voor de mogelijke komst van een of twee kerncentrales, tot ongenoegen van de gemeente Het Hogeland.

Als eigenaren in de komende drie jaar hun grond willen verkopen, moeten ze die grond als eerste aan het Rijk aanbieden. De rijksoverheid wil op die manier eventuele grondspeculatie voorkomen. De Eemshaven is, samen met Zeeland, in beeld als locatie voor de bouw van nieuwe kerncentrales.

Ruimte beperkt

Zowel de gemeente als het provinciebestuur in Groningen zijn tegen het aanwijzen van de Eemshaven als locatie voor de centrales. Volgens de gemeente is de ruimte in en rond de Eemshaven beperkt, en Groningen wil juist inzetten op groene energie en groene chemie. De bouw van de kerncentrale(s) kunnen die plannen dwarsbomen.

Bezwaar maken

De Partij voor de Dieren wil van GS weten of de provincie formeel bezwaar gaat maken bij het Rijk tegen de oplegging van het voorkeursrecht. Ook wil de partij weten welke concrete gevolgen het opleggen van het voorkeursrecht heeft voor de al lopende plannen in de Eemshaven. En voor de grondeigenaren.

‘Welke concrete gevolgen heeft het voorkeursrecht voor grondeigenaren, pachters, bedrijfsopvolging, financiering, investeringen en voor de waarde en de verkoopbaarheid van de betrokken gronden? Zijn hierover risicoanalyses of schade-inschattingen gemaakt?’, vraagt de partij onder meer aan Gedeputeerde Staten.

Het kabinet neemt tegen het einde van dit jaar een besluit over waar de kerncentrales gaan komen.

Gedeputeerde Staten geven binnen een paar weken antwoord op de vragen van de Partij voor de Dieren.

Nieuws

Bericht navigatie

Vorige bericht

Bezoek ons ook op:

Facebook
©2026 Omroep Het Hogeland